ГУРТКОВА РОБОТА 2024-2025 НАВЧАЛЬНОГО РОКУ
В ЗДО організована такі гуртки:
"Йога для малят"
Дитяча йога являє собою комплекс занять на основі йоги чи фітнес-йоги, яка створює всі умови для гармонійного і грамотного зростання. Якщо розглядати дитинство як безперервний ланцюг змін і перетворень, від фізичних до світоглядних, то і підхід, який застосовується на заняттях йоги, і зміст цих занять буде декілька розрізнятися в залежності від віку.
Йога розвиває гнучкість, гарну поставу і допомагає боротися зі шкільним сколіозом. Крім того, вона підвищує опірність до різних захворювань і зміцнює організм. Вона дає вихід для природної дитячої активності, тому особливо корисна неврівноваженим, непосидючим і гіперактивним дітям . Все ж, незважаючи на великі розходження в методах викладання йоги для всіх вікових груп, загальним принципом для них є динамічність і різноманітність. Дітям властива сміливість, відкритість, а також висока фізична і емоційна гнучкість, тому вони осягають йогу набагато швидше і успішніше дорослих.
Йога сприяє оздоровленню суглобів, укріпленню стовбура і запобігає захворюванню організму в цілому. По системі йога навчають дітей правильно узгоджувати дихання з рухами тулуба: під час випрямлення тулуба виконувати вдих, а під час його згинання в будь – яку позу (асану) – видих.
Зазвичай рухова діяльність дитини є спонтанною, неусвідомленою. З одного боку, це має очевидний плюс: дитина інтуїтивно скидає зайву напругу через рух. З іншого боку, усвідомлений складний рух відкриває нові перспективи для розвитку психічних процесів дитини: пізнавальних, емоційних та вольових. Дитина вчиться чути вихователя, співвідносити почуті інструкції зі своїми діями, включаючи ті чи ті частини свого тіла. Через виконання асан вона тренує різні властивості уваги: стійкість, зосередженість, розподіл, переключення та об’єм. Усі ці властивості уваги стануть в пригоді дитині під час навчання, коли вона зможе зосередитись на одному занятті і довести його до кінця. Вміння керувати своєю увагою знадобиться дитині у багатьох царинах життя, де треба буде проявляти і стійкість, і гнучкість водночас.
Рухи тіла і психіки дуже пов’язані між собою, тож можна досягти психічної рівноваги, виконуючи асани, які потребують утримування рівноваги фізичного тіла. Розвиваючи вестибулярний апарат, дитина гармонізує свій стан, стає відкритішою до пізнання нового. Окрім того, правильно підібрані асани (в залежності від віку дитини) здатні покращити діяльність ендокринної системи, яка тісно пов’язана з психічними процесами, і порушення в ній можуть стати причиною психосоматичних захворювань.
Регулярні заняття йогою сприяють також естетичному, етичному розвиткові дитини, тренують силу волі та уяву, активно розвивають мозок. Окрім того, вони містять багато релаксаційний вправ, що сприяє зниженню гіперактивності та психологічному розвантаженню після навчальних буднів
Гурток англійської мови «Funny English»
Мета і основний зміст роботи:сприяння повноцінному, своєчасному розвиткові дитини, збагаченню її інтелектуальної, вольової, емоційної, моральної та соціальної сфер у процесі оволодінні основами іншомовного спілкування.
Навчання дошкільників англійської мови – це система певним чином організованої цільової ігрової діяльності, що сприяє розвиткові і вихованню дитини, реалізації нею у процесі такої діяльності нагромадженого досвіду і сформованих якостей для засвоєння мінімізованого обсягу англомовних знань та вмінь. Мета дошкільного навчання передбачає реалізацію виховних, розвивальних, освітніх та практичних цілей.
Основні завдання навчання дітей дошкільного віку такі:
Практична ціль дошкільного навчання англійської мови передбачає оволодіння дітьми умінь в аудіюванні та говорінні, достатніми для то, щоб вступити у мовленнєвий контакт зі співрозмовником, долучитися до розмови отримати і передати елементарну інформацію, пов’язану зі змістом дитячого спілкування.
Відвідуючи гурток англійської мови «Funny English» діти вивчають англійську мову граючись, малюючи, співаючи, танцюючи та просто отримуючи задоволення. Під час занять дошкільники вивчають багато англійських слів, словосполучень і навіть речень, проводяться іноземною мовою руханки, в іграх використовується іншомовні лічилки, діти співають іншомовні пісні.
Логіко-математичний розвиток з елементами ейдетики "Цікава Математика"
В ході занять, які проходять в формі ігор, дошкільники вирішують різного плану логічні задачі, розв’язують дидактичні, творчі завдання, та цікаві питання. Вони стимулюють активність дітей, створюють позитивний емоційний настрій та активізують їх розумову діяльність, концентрують увагу. Відповідно до вікових особливостей, форми організації занять різноманітні: фронтальна робота з демонстраційним матеріалом, самостійна робота дітей з роздатковим матеріалом, постановка і розв'язання проблемних ситуацій, експериментування, елементи театралізованої діяльності. Розвиток сприйняття йде через зорові, слухові, тактильні, рухові відчуття, що забезпечує повноцінне формування картини світу. Використовуються відповідні до віку завдання на розвиток прийомів розумових дій і варіативність мислення. Формуються просторово – часові відносини, найпростіші геометричні уявлення.
У кожне заняття включені фізкультхвилинки, тематично пов'язані з навчальними завданнями. Це дозволяє змінювати види активності (розумову, рухову, мовну), не виходячи з навчальної ситуації.
ГУРТКОВА РОБОТА 2023-2024 НАВЧАЛЬНОГО РОКУ
В ЗДО організована робота гуртка з оволодіння комп’ютерною грамотою
Програма гуртка «Комп’ютер для малят» призначена для освоєння дошкільниками навичок користування комп’ютером, розвитку у них логічного мислення і творчих здібностей. На заняттях діти вчаться спілкуватися, висловлювати свою думку, аргументувати отримані результати, працювати в групі, отримують різноманітні знання, проявляють пізнавальну активність.
Найперше дитина ретельно вивчає правила роботи на комп’ютері та правила безпеки.
Теми подаються відповідно до циклів поступово, в ігровій формі, у вигляді бесід, бесід — діалогів, слухання та складання казок, експериментів. Усі завдання подаються згідно з віковими, фізіологічними та індивідуальними особливостями дошкільнят.
Розглядаючи всі ці питання, дитина розвиває свій загальний світогляд, ознайомлюється із цікавими сучасними предметами навколишнього середовища, підвищує свій рівень життєвої компетентності.
Практична частина спрямована на навчання дитини умінь і навичок самостійної роботи за комп’ютером: користування мишкою, клавіатурою, калькулятором.
Завдання передбачають роботу дитини у стандартних програмах, які є у кожному комп’ютері: графічний редактор, текстовий редактор, калькулятор.
У графічному редакторі дитина малює, конструює; закріплює знання про геометричні фігури, величину, колір; розвиває мислення, фантазію; вчиться працювати індивідуально, осмислено вибирати спосіб дії для розв’язання завдання; тренує швидкість дій та мислення («Намалюй геометричні фігурі», «Хатинка для лисички», «Космос», «Веселе Сонечко», «Ялинка», «Де мишка живе?», «Домалюй»). При цьому вона весь час відпрацьовує навички користування мишкою.
У текстовому редакторі дитина закріплює знання з грамоти; вчиться набирати букви, склади, слова двома руками; розвиває дрібну моторику рук, пам’ять, мислення («Країна Літер», «Маленькі слова», «Ім’я», «Цікаві сусіди»). Весь час вона відпрацьовує навички користування клавіатурою.
У програмі «Калькулятор» дитина набирає цифри, приклади; закріплює знання про арифметичні знаки і цифри, рахунок; розвиваючи логіко-математичні здібності, продовжує відпрацьовувати навички користування мишкою («Рахуємо», «Веселі цифри», «Чого бракує»).
Під час навчання використовують комп’ютерні ігри: серійні розробки «Еврика», «Мотори», «Збери картинку», «Обличчя», «Що підходить», «Дивні тварини», «Космос», «Парашути», «Рибки», «У дідуся Боровичка», «Мишка», «Підводні човники», «Очистимо водоймище», «Порахуй!», «Що зайве?», «Що підходить», «Продовж!», «Фігури», «Знайди пару».
Слід зазначити, що всі ігри різнобічного змісту: дидактичного, пізнавального, творчого, діагностичного. Вони спрямовані на інтелектуальний розвиток, формування позитивного емоційного ставлення до роботи на комп’ютері, розвиток пам’яті, мислення, активізацію творчих здібностей.
Кожна дитина згідно з індивідуальними здібностями отримує знання в доступній їй формі, відпрацьовує навички роботи з пристроями. Завдання продумані так, щоб кінцевий результат було видно на кожному занятті.
Перед практичною діяльністю має бути певна підготовка. Наприклад: перед тим, як малювати хатинку для лисички з геометричних фігур, обов’язково розглядаються геометричні фігури, їх колір і величина, колір фону. Звертають увагу на те, яким інструментом треба малювати і розфарбовувати, на можливості цього інструмента.
Водночас дитина продумує алгоритм виконання завдання. Коли в неї щось не виходить, поряд завжди є дорослий, який допоможе, розтлумачить дитині, як усе можна виправити.
Завдання творчого характеру дитина виконує сама, використовуючи свій досвід і здобуті знання. Практична робота показала, що треба уважно стежити за виконанням вправ, вчасно попереджати формування неправильних дій, заохочувати дітей до правильного оптимального виконання.
Структура заняття гуртка:
Назва заняття
Програмовий зміст
Матеріал
Хід заняття: а) підготовча частина (9 хв.); б) фізкультхвилинка (2 хв.);
в) основна частина (8 хв.); г) профілактика втомлюваності зору (3 хв.);
д) підсумок заняття (3 хв.)
В процесі гурткової роботи у дітей формуються навички роботи з комп’ютером, створюються умови для збагаченого сприйняття дітьми запропонованої теми, включення їх у практичну діяльність, що сприяє всебічному розвитку і вихованню за допомогою презентацій, навчальних і розвиваючих ігор, виконання проектів.
Організовується цілеспрямована робота з батьками гуртківців зі створення здоров’язберігаючих умов під час роботи дошкільників з комп’ютером в домашніх умовах. Використання інформаційних комп’ютерних технологій в гуртковій роботі допомагає:
- Формувати і закріплювати знання дітей;
- Моделювати будь-який рівень деталізації і «натуральності» ігрової та навчальної діяльності в зіставленні з реальною;
- Розвивати дрібну моторику;
- Підвищувати рівень мотивації дитини при виконанні освітніх завдань;
- Розвивати психічні здібності, необхідні для інтелектуальної діяльності: сприйняття, уваги, пам’яті, мислення.
Керівник - Світлана Дзеньків
Відповідно до п. 4 ст. 23 Закону України «Про дошкільну освіту», передбачено введення додаткових освітніх послуг, які не визначені Базовим компонентом дошкільної освіти, лише за взаємною згодою обох сторін – надавача (ДНЗ) і замовника (у нашому випадку, батьків або тих, хто заміняє їх функцію) у межах гранично допустимого навантаження дітей за рахунок батьків.
Гурток англійської мови «Funny English»
Мета і основний зміст роботи:сприяння повноцінному, своєчасному розвиткові дитини, збагаченню її інтелектуальної, вольової, емоційної, моральної та соціальної сфер у процесі оволодінні основами іншомовного спілкування.
Навчання дошкільників англійської мови – це система певним чином організованої цільової ігрової діяльності, що сприяє розвиткові і вихованню дитини, реалізації нею у процесі такої діяльності нагромадженого досвіду і сформованих якостей для засвоєння мінімізованого обсягу англомовних знань та вмінь. Мета дошкільного навчання передбачає реалізацію виховних, розвивальних, освітніх та практичних цілей.
Основні завдання навчання дітей дошкільного віку такі:
Практична ціль дошкільного навчання англійської мови передбачає оволодіння дітьми умінь в аудіюванні та говорінні, достатніми для то, щоб вступити у мовленнєвий контакт зі співрозмовником, долучитися до розмови отримати і передати елементарну інформацію, пов’язану зі змістом дитячого спілкування.
Відвідуючи гурток англійської мови «Funny English» діти вивчають англійську мову граючись, малюючи, співаючи, танцюючи та просто отримуючи задоволення. Під час занять дошкільники вивчають багато англійських слів, словосполучень і навіть речень, проводяться іноземною мовою руханки, в іграх використовується іншомовні лічилки, діти співають іншомовні пісні.